Malatya Orduzu Manzara
Kuşlar

Battalgazi Ali Baba Namazgahı

Lütfen Flash Player'ı Güncelleyiniz.

Firma Hakkında

Ali Baba Namazgahı, Malatya ilimize bağlı Battalgazi ilçesinde bulunmaktadır. Battalgazi ilçesindeki surların dışındaki yolun hemen sağında yer almaktadır. Namazgahın içerisinde bulunan mihrap taşının üzerindeki namazgaha ait kitabeye göre; namazgah 1243 yılında yaptırılmış. Aynı kitabede yazılanlara göre; Ali Bana Namazgahını Saceddin Ishak oğlu Kemalettin Kamyar tarafından inşaa ettirilmiş.

Saceddin Ishak oğlu Kemalettin Kamyar tarafından yaptırıldığı halde neden Ali Baba isminin verildiği anlaşılmamaktadır. O dönemde genelde bu tür eserleri yaptıranlar ya kendisinin yada ailesinden birinin ismini vermektedir. Ama bu namazgahın ismi Ali Baba olarak verilmiştir ve namazgahta bulunan kitabede dahil hiç bir yerde neden bu ismin verildiği yazılmamıştır. Ali Baba namazgahı dikdörtgen planlı olarak kesme taş kullanarak yapılmıştır. Yapım aşamasında namazgah yerden biraz yüksekte inşaa edilmiştir. Yani namazgah zemin seviyesinde değil biraz yüksek bir platform üzerinde kurulmuş şekilde yapılmıştır.

Namazgahta bulunan kıble duvarının tam orta kesiminde bulunan mihrap nişinin hemen yanında 8 basamaktan oluşan ve taştan yapılmış bir minber yer almaktadır. Ali Baba Namazgahında bulunan mihrap, beyaz renge ve kırmızı renge yakın olan taşların yan yana sıralanması sonucu ortaya çıkarılmıştır. Ayrı bunların dışında bordürleri farklı desenler ve döneme özgü motiflerle bezenmiştir. Bu motiflerden biraz örnek verecek olursak bunların başında sekiz köşeli yıldızlar ve örgü motifleri yer almaktadır. Ali Baba Namazgahı da diğer tarihi eserler gibi farklı zamanlarda onarıma alınmıştır. Namazgahın onarıma alındığını şu şekilde anlamaktayız. Namazgahta bulunan mihrap etrafındaki bazı uyumsuzluklar namazgahın farklı zamanlarda onarıldığını göstermektedir.

Google Map Adres Tarifi

Yorumlar
İsim:

Yorum:


Güvenlik Kodu:
güvenlik kodu
Emine Tektaşlar
Emine Tektaşlar | 16.05.2014
Ali Baba namazgahı dağı taşı tarih kokan mübarek beldemiz Malatya ilinin Battalgazi ilçesinde bulunan bir namazgahtır.1243 yılında yaptırılan namazgah kemalettin kamyar tarafından yaptırılmıştır.Neden Ali Baba ismi verildiği anlaşılamamıştır.O dönemde yapılan eserlere yapanın değilde aileden birinin isimleri verilirmiş.Yerden biraz yüksekte inşaa edilmiştir dikdörtgen taşlar kullanılmıştır farklı zamanlarda onarılıp en son bu hale getirilmiştir.
murat
murat | 01.07.2011
MERHABALAR BİZ MALATYAYI ZİYARET ETMEK İSTİYORUZ FAKAT TUR DÜZENLEYEN BİR FİRMA BULAMADIK.REHBER,ACENTA GB BİLGİLERİDE BİZLER İÇİN TEMİN EDERSENİZ ÇOK SEVİNİRİZ.360 DERECE TUR İÇİN SİTE HAZIRLAYAN ARKADAŞLARA TEŞEKKÜRLER
A.Gani Şahin
A.Gani Şahin | 26.06.2011
Sayın site sakinleri. Malatyaya geldimizde kalabileceğimiz ve iyi yemekler yiyebileceğimiz yerleride görüntülesenizde,bize kolaylık olsa.
Google QR Kodu