Malatya Orduzu Manzara
Kuşlar
Malatya'da Turizm

Malatya'da Turizm Yüzyıllardır süre gelen geçiş noktasında olma özelliği ile bir çok medeniyetin merkezinden yer almış, kayısısıyla tüm dünyada da tanınır hale gelmiş olan Malatya. Tekstile dayalı sanayisiyle beraber dinamik ekonomisiyle beraber her gün bir adım daha büyümektedir. 800 Bini aşan nüfusu ile bir turizm kenti olma özelliği taşıyan şehrimiz aynı zamanda Türkiye'nin dört bir yanına gitmenizi sağlayan yolların merkezinde yer almaktadır. Doğu Anadolu bölgesinin güzide kendi olan Malatya bölgenin turizmdeki can damarlarından biridir. Pütürge İlçesi Tepehan beldesi üzerinden ulaşılan Nemrut ile Eski Malatya ve Aslantepe ve Arkeoloji Müzesi'nde bulunan eserlerle tarih ve kültür turizminin merkezi halini almış olan kentimiz. Sultansuyu, Karakaya Barajı ve Levent Vadisi gibi doğal harikalarla sayesinde de doğa turizminde sözü geçen bir şehirdir.

Doğu Anadolu'nun bu güzide kenti tarih boyunca Hitit, Asur, Med, Pers, Roma, Arap ve Bizans uygarlıkları gibi pek çok medeniyete ev sahipli yapmıştır. Bu medeniyetlerden sonra da sonsuza kadar bu coğrafyada yaşamak üzere Türk medeniyeti bu topraklara hakim olmuştur.

Anadolu'yu boydan boya saran Toros dağlarının bir devamı niteliğini taşıyan Beydağlarının çevrelediği Malatya'da su kaynaklarının bolluğu meyve bahçelerinin çoğalmasına ve yeşil bir bitki örtüsüyle doğanın zenginleşmesine neden olmuştur. Malatya'da turunçgiller ve muz bölge iklimi nedeniyle yetişmemektedir bunun dışında kalan tüm meyveler kaysından, kiraza, eriğe varıncaya kadar bu coğrafyadaki verimli tarla ve bağlarda yetişmektedir.

Malatya'nın meyve bahçeleri kadar zengin bir yönü de bir çok tarihi güzelliği içinde barındırmasıdır. Nemrut Dağı kente sadece 100 km uzaklıkta ki Commagene Kralı I. Antiochos tarafından yaptırılmış eserleri barındıran bir açık hava müzesi konumundadır. Nemrut Dağlarında güneşin doğuşu ve batışı dünya da en güzel izlediği noktalardan biri olarak da dünya literatüründe dikkat çekmektedir. Sizde Nemrut Dağını gezerek bu güzellikleri izleyebilir UNESCO dünya tarihi mirasları arasında yer alan tarihi kalıntıları görebilirsiniz.

Malatya'da gezeceğiniz yerlerin sadece bunlarla da sınırlı olmayacağını unutmamanız gerekir. Malatya bir çok doğal güzelliği de barındıran cennetten bir bahçe gibi sizi beklemektedir. Sizde Malatya'ya gelerek bu güzelliklerin farkına varabilir. Güzel Malatya'da en taze meyveleri yer en iyi otellerde konaklayabilir. İyi niyetiyle sizi çok iyi bir şekilde ağırlayacak Malatyalılara şükranlarınızı sunabilirsiniz. Sizde Malatya hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz arama motorlarıyla internette gerekli araştırmaları yapabilir. Bu güzel Anadolu kentini ziyaret edebilirsiniz


Seçtiklerimiz
Son Eklenen Sanal Tur
Sizde Katılın
En Çok İzlenen Sanal Tur
Somuncu Baba Camii ve Külliyesi
Somuncu Baba Camii ve Külliyesi
Somuncu Baba türbesi, Malatya iline bağlı olan Darende ilçesinde yer al
Darende Günpınar Şelalesi
Darende Günpınar Şelalesi
Günpınar Şelalesi, Malatya iline bağlı Darende İlçesi’nin 10 km kadar b