Malatya Orduzu Manzara
Kuşlar

Hal Fetih Minaresi

Lütfen Flash Player'ı Güncelleyiniz.

Firma Hakkında

Hal Fetih Minaresi, bir diğer adıyla Hötüm Dede Minaresi, Malatya ilimizin Battalgazi ilçesinde bulunan bir tarihi yapıttır. Bu yapıtın XIII. (13) yüzyılın ilk yarısında yapıldığı tahmin edilmektedir ve tarihe böyle geçmiştir. Bu minare, Şahabiye-i Kübra Medresesi'nin güneyinde bulunuyor fakat ne yazık ki camiisi yıkılmış olduğundan günümüze dek gelememiştir. Minare kaba yontma taşlar üzerinde ve sekizgen çeklinde bir pabucun üzerinde yükselmektedir. Silindir şeklinde olan gövdesi tuğladan yapılmıştır. Fakat şerefesi ve petek kısmı yıkılmıştır.

Bu minarenin pabuç kısmının üzerinde ve şerefesinin altında firuze renkli yıldız şekillerinde çinilerin oluştuğu bir bordür bulunmaktadır. Ancak bu çini şeritten de günümüze sadece birkaç çini parçası gelmiştir. Hal Fetih Minaresi'nin silindir şeklinde ve camiisi olmadan barınması Malatya'ya gelen insanların çoğunun aklında yer etmiştir. Bu camiinin şekli İstanbul Sultanahmette bulunan Dikilitaş'a oldukça benzemektedir. Ve görüldüğü üzere hiçbir şekilde kendisine dokunulmamıştır. Sekizgen şeklindeki pabuç ve üzerine yükselen bu silindir şeklindeki minare oldukça hayret edilesi bir minaredir çünkü yüzyıllar önce böyle bir eserin ortaya çıkabilmiş olması insanların kafasını karıştırmasından ziyade insanlara hayret ettirmiştir.

Arkeologlar bu ve bunun gibi birçok yapıtla Malatya'ya geldiklerinde oldukça ilgilenirler çünkü bu minare öyle bir yerde bulunur ki sanki terkedilmiş ve gidilmiş gibi bir haldedir fakat bir milletin yüzyıllar öncesinde onlara ait olan sanat anlayışını yansıtır. Malatya'ya gelen insanların buraya mutlaka uğramaları gerekmektedir..

Google Map Adres Tarifi

Yorumlar
İsim:

Yorum:


Güvenlik Kodu:
güvenlik kodu
veda Ateş
veda Ateş | 25.04.2014
Hötüm dede minaresi isim olarakta çok enteresan bir tarihi yapıdır.Bu minare ne yazık ki camiisi yıkılmış olduğundan bütün güzelliğiyle günümüze dek gelememiştir.silindir şeklindeki gövdesi ve malzemesinin tuğla olması itibarıyla turistlerin akınına uğrar. Ne yazıkki şerefesi zaman aşımından zarar görüp yıkılmıştır arkeologların ilgi odağı olmuştur çünkü yüzyıllar öncesinin sanata bakışını yansıtan önemli tarihi mekanlarından biridir.Çok hayret verici bir tasarıma da sahiptir Malatya nın zaten her köşesi tarihi eserlerle doludur bu şeker beldemizin kıymetini lütfen bilelim sevgiler ayrıca yoru köşeniz çok şugar ve rahatlatıcı sevgiler...
Google QR Kodu