Malatya Orduzu Manzara
Kuşlar

Kanlı Kümbet

Lütfen Flash Player'ı Güncelleyiniz.

Firma Hakkında

Kanlı Kümbet, Malatya ilimizin Battalgazi ilçesinde Meydanbaşı mahallesinde bulunmaktadır. Mezarlığın içerisinde bulunan ve adından da anlaşılacağı üzere Kanlı Kümbet, 'kanlı' sıfatını taşımasından dolayı tarihte o kadar da güzel olayların yaşandığı bir kümbet değildir. Tahminen tarihimizde gerçekleşen idam olaylarının bu Kanlı Kümbet'de yapıldığı öngörülmektedir.

Yapı üslubuna bakılarak XV. yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır. Bu kümbet kare bir plan taşır ve baldaken tarzında bir mezar anıtıdır. Altında ise birçoğumuzun bildiği mumyalama şekliyle mumyalanmış insanlar bulunmaktadır. Burada bulunan mumyalar düzgün kesme taşlardan yapılmıştır ve beşik tonoz örtü ile sarılmışlardır. Bu kümbetin gövdesi bir sıra düzgün kesim taştan, üç sıra tuğla hatıllı duvar örgüsünden yapılmıştır. Günümüzde üzerini örten kubbesinin bir bölümü yıkılmış bulunmaktadır fakat buna rağmen kubbeye geçişlerin pandatifli olduğu görülmektedir. Kanlı Kümbet oldukça açık bir alandır ve onarımı tamamlanmıştır.

Çevresinde bulunan camiiler arasında Malatya'nın Battalgazi ilçesine gidilince en çok ilgi çeken şeydir aslında. Çünkü geçmişine ve yapılışına dair süregelen onlarca fikir sayesinde oldukça gizemli bir hava sezdirir insana. Bu kümbetin 4 ayağı vardır ve her ayağını bir sıra açık bir sıra kapalı renkte taşlarla düzgün bir şekilde yapmışlardır.

Google Map Adres Tarifi

Yorumlar
İsim:

Yorum:


Güvenlik Kodu:
güvenlik kodu
FİRDEVS HÜZÜN
FİRDEVS HÜZÜN | 12.04.2014
Erenler şehri güzel Malatya,mın Battalgazi ilçesine gidilince en çok ilgi çeken bir mezar anıtıdır.Battalgazi ilçesine girince zaten insanın içi ürperiyor çünkü orada meftun bulunan bir çok şehitlerimiz de yatmaktadır havası ondan biraz gizemli ve büyülüdür tarih kokan bu muhteşem beldeye doyum olmuyor sana dün bir tepeden baktım aziz MALATYAM SEVGİLER...
Google QR Kodu