Malatya Orduzu Manzara
Kuşlar

Sıddı Zeynep Kümbeti

Lütfen Flash Player'ı Güncelleyiniz.

Firma Hakkında

Sıddı Zeynep Kümbeti Malatya ilimizin Battalgazi ilçesinin Karahan mahallesi sınırları içinde bulunan bir tarihi eserdir. Sıddı Zeynep Kümbeti'nin Selçuklu dönemlerinde yapıldığı düşünülmektedir çünkü yapım tekniği olarak Selçuklu devrini yansıtır. Bu eserin içinde ve dışında sekizgen pramidal bir gövdesi vardır ayrıca bir külaha da sahiptir. Bu yapı kaba yontma taşlar yerine daha düzgün kesilmiş ve düzgün işlenmiş taşlardan yapılmıştır. İçerisinde bir mezar bulunmaktadır fakat bu mezar son zamanlarda beton ile yenilenmiş ve sade bir mezar haline getirilmiştir fakat bu mezarın kime ait olduğu hakkında henüz kimse bir fikir sahibi değil.

İçerisinde bulunun mezarın kime ait olduğu bilinmemektedir fakat M.S. 1184 tarihini taşıyan aynı tarzdaki kümbetten yola çıkarak yapılan Sıddı Zeynep Türbesinin Danışment Sultanlarından birine ait olma olasılığı oldukça kuvvetlidir ve bu kümbet 1965 yılında halktan da yardım alınarak onarılıp tekrar halka açık bir hale getirilmiştir. Sıddı Zeynep Kümbeti'nin şekli farklı bir yapıya sahiptir.

İstanbul'daki bazı tarihi eserlere benzese de Malatya'ya ayrı bir hava katmıştır. Birçok tarihi eserle aralarında pek bir uzaklık farkı olmasa da oldukça ilgi çeken bir kümbettir. Alçak demirlerden parmaklıklar yaptırılmıştır çevresine ki eğer birgün o yolda bir kaza olursa araçlar bu esere zarar veremesin, bu esere çarpmasın diye tahmin edilmektedir. Bu kümbet aslında o kadar farklı bir mekanda bulunmaktadır ki hemen yanında bir ev vardır. Yani Malatya ilinin Battalgazi ilçesine , tarihi eserler sanki yer yer serpiştirilmiş gibidir.. Ve bu durum Malatya'nın Battalgazi ilçesine gelen turistleri oldukça oldukça hayran bırakmıştır.

Google Map Adres Tarifi

Yorumlar
İsim:

Yorum:


Güvenlik Kodu:
güvenlik kodu
TNR
TNR | 19.07.2011
Çok iyi olmuş ellerinize sağlık. Gitmeden oradaymışız gibi geziyoruz sağlun.
Google QR Kodu