Malatya Orduzu Manzara
Kuşlar

Silahtar Mustafa Paşa Kervan Sarayı

Lütfen Flash Player'ı Güncelleyiniz.

Firma Hakkında

Malatya Silahtar Mustafa Paşa Kervan Sarayı, dördüncü Murat zamanında 1637 yılında inşaa edilmiş ve ismini kurucusundan almaktadır. 1637 Yılında bu kervansarayı Bosnalı Silahtar Mustafa Paşa 4. Murat döneminde yaptırmıştır. Yaptırdığı kervansaraya da kendi ismini vermiştir. Mustafa Paşa kervansarayının avlusu diğer kervansaraylarda olduğu gibi dikdörtgen şeklinde inşaa edilmiştir. Bu özelliğinden dolağı diğer kervansaraylardan farklı bir mimarisi yoktur. Yani tipik bir kervansaray mimarisine sahiptir.

Malatya Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayının etrafında yani dış mekanlarında farklı yerler bulunmaktadır. Bazı uzmanlara göre bu yerler zamanında dükkan olarak kullanılmış olabilir. Yani kervansarayın dış mekanlarındaki yerler dükkan olarak inşaa edilmiş olabilir. Bunun doğru olduğunu dikkate alırsak bu kervansarayın sadece dinlenme yeri değil aynı zamanda dönemin ticaret merkezi olduğu da ortaya çıkar. Çok maksatlı bir yer olarak tanımlanabilir.

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayında misafirler için 12 adet oda bulunmaktadır. Sadece bu 12 oda misafirlerin konaklaması için tasarlanmıştır. Kervansaray 68X76 metrelik bir alanda inşaa edilmiştir. Kervansarayda iki farklı mekan bulunmaktadır. Bu mekanlardan birisi yaz mevsimi için diğeri ise kış mevsimi içindir. Yani bu kervansaray 12 ay kullanılmak üzere inşaa edilmiştir. Yazlık ve kışlık mekanları sayesinde her mevsim kullanılmıştır.

Kervansarayın ana kapı girişinin iki rafında hem sağında hemde solunda iki adet hancı odası bulunmaktadır. Aynı zamanda bu kervansarayda bir adet de havuz bulunmaktadır. Bu havuz kervansarayın revaklı bölümünün tam ortasında inşaa ettirilmiştir. Bu kervansarayın bir diğer özelliği ise içinde bir adette mescit bulunmasıdır. Mescit, Kervansarayın doğu tarafında bulunmaktadır. Kervansarayın doğu tarafındaki merdivenlerden çıktıktan sonra hemen mescidin yerini bulabilirsiniz.

Bu kervansaray geçmişte bir çok alanda hizmet vermiştir. Bu hizmetlerin başında ticaret gelmektedir. Kervansaray geçmiş zamanlarda hem askeri hem de ticari olarak dönemin devletlerine hizmet etmiştir. Malatya Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı günümüzde de uluslararası sanatsal ve kültürel toplantıların yapılacağı bir yer olarak restorasyon edilmektedir. Yani bu kervansaray geçmişte olduğu gibi yine görevini ve işlevini yerine getirmeye devam edecektir.

Google Map Adres Tarifi

Yorumlar
İsim:

Yorum:


Güvenlik Kodu:
güvenlik kodu
Onur Demircan
Onur Demircan | 03.01.2013
SaoLun sosyal perorman odevimi burada yaptım teşekkürler
aslısu
aslısu | 22.10.2012
sayenizde malatya'nın gözeliklerini görüyoruz.projeniz muazzam başarılarınızın devamını dilerim
deniz kılıç
deniz kılıç | 17.07.2012
bende elazığlıyım benim şehrim de çok hoş ve sizin bu yapıtlarınızda bir harika beğendim :)
dündar34
dündar34 | 31.05.2012
projenizi çok beğendim. başarılar.
bjk-mustafa-bjk
bjk-mustafa-bjk | 01.07.2011
Turizmi sanal hale getirmişiniz.helal olsun , burayıda görmek kısmet oldu.Sitenizde hayırlı olsun .


Google QR Kodu