Malatya Orduzu Manzara
Kuşlar

Üç Kardeş

Lütfen Flash Player'ı Güncelleyiniz.

Firma Hakkında

Malatyada bulunan üç kardeşler adlı yapıt, Hal Fetih Minaresi (bir diğer adıyla Hötüm Dede Türbesi) ile Ulu Camii'nin arasında bulunmaktadır. Çevresinde oldukça ağaç tarzı yeşilliklerin bulunduğu bu yapıt da yontma kaba taşlardan yapılmış bulunmaktadır. Girişi ovaldir ve çok fazla bir yer kaplamaz. Daha ziyade İki yapıtın arasında bulunan taş yığını olarak da isimlendirilebilir fakat hangi devletlerden kalma olduğuna dair elimizde bir bilgi mevcut değildir. Malatya'ya gidip bu eserin araştırılmaya ciddi manada ihtiyacı vardır.

Bu eserin girişini tıpkı bir tünel girişi gibi hayal edebilirsiniz. Ve bu eserin yerden uzunluğu maksimum 3 metredir ve yeşillik alanda kapladığı yerin alanı da maksimum 8 metrekaredir. Yani çok da fazla büyük bir eser değildir. Hal Fetih Minaresi'ne çok yakında bulunduğu için Hal Fetih Minaresi'nin zamanla camiisini kaybettiği ve tek aşına bir minare olarak kaldığı bilinmektedir. Bu durumdan ötürü Üç Kardeşler adlı eserin zamanla yıkılmış olan ve sadece minaresinin günümüze dek ulaştığı Hal Fetih Minaresi'nin camiisine giriş alanı olarak da düşünenler oluyor.

Ulu Camii'nin Hal Fetih Minaresi ve Üç Kardeşler adlı yapıt yapıldıktan çok sonra yapıldığı ortadadır. Bundan dolayı Yıkılmış bir camiinin yerine yeni bir camii yapmak isteyip de, camiinin kalıntılarına dokunmak istemediklerinden Üç Kardeşler adlı eseri ve Hal Fetih Minaresini yerlerinden sökmemişlerdir diye de düşünceler çıkıyor ortaya. Fakat kesinlikle gidilip iyice bir araştırma yapılmasına muhtaç bir eser.

Google Map Adres Tarifi

Yorumlar
İsim:

Yorum:


Güvenlik Kodu:
güvenlik kodu
NAZAN HALİS
NAZAN HALİS | 14.10.2014
Malatyada bulunan üç kardeş adlı eser çevresinde yeşilliklerin bulunduğu yontma kaba taşlardan yapılmıştır.Giriş kısmı oval şekildedir hangi devletlerden kalma olduğuna dair kesin bir bilgi yoktur.Eserin zamanla yıkılmış olan minaresi günümüze ulaşabilmiştir.Eski bir yapıt özelliğini koruyarak incelenmesi gereken önemli eserlerdendir.
murat
murat | 20.05.2012
Malatya'ya daha önce 3 defa geldim battalgaziyi gezme fırsatım olmadı. Gerçekten harika eserler var. Kısmet olursa bir dahaki gidişimde kesinlikle uğrayacağım.
Google QR Kodu